Rady

Potřebujete poradit? Můžete nám napsat.

      Krby se staví hodně. Dnes má krb téměř každý nový dům, předělávají se otevřené krby ve starších domech na uzavřené ( otevřený krb má účinnost maximálně 15% , zbytek tepelné energie uteče komínem).

Staví se, ale… Jak poznat dobrého kamnáře?

Není to jednoduché, ale napovědět nám může:

– co ví o dané problematice (proč to musí být tak, když zákazník to chce jinak)

– jaký používá materiál (kamnářský nebo jiný)

– je – li vyučen v kamnářském oboru

– jak dlouho a kolik toho má postaveno

V každém případě nenaletíte, když kamnář bude srdcař a stavět topidla pro něj bude víc než jen výdělek.

Staví se hodně, ale taky špatně. Což 99% majitelů nebo potencionálních majitelů krbů neví. Třeba to, že teplovzdušné systémy jsou určeny pro rekreační chaty, chalupy, kde si zatopíme párkrát do roka a nejsou vhodné pro objekty určené k trvalému bydlení.

Vysvětlení je jednoduché. Teplovzdušný systém funguje na principu cirkulace vzduchu. Nasávacími otvory vstupuje vzduch do topidla, kde se kolem vložky ohřeje a výdechovými otvory vychází zase ven, kde teplo předá, tím se ochladí a zase se vrací do topidla ohřát.

Bohužel při této cirkulaci s sebou bere vzduch prachové částečky, které se v topidle přepalují a tento přepálený prach obsahuje rakovinotvorné karcinogeny a jiné nebezpečné látky, které s tímto přepáleným prachem dýcháme. Nehledě na to, že vzduch v takové místnosti je suchý, zdá se nám vydýchaný, hlavu máme v teple a nohy v chladu.

Pokud si takový krb postavíme a zatopíme v něm párkrát do roka (udělat si pohodu, hezký večer, slavnostní atmosféru), je to v pořádku. Není na místě takto postavený krb ve chvíli, když ho chceme využívat jako alternativní topení dlouhodobě a často (jaro, podzim, když chceme šetřit jiné topné zdroje). Vystavujeme se tím dlouhodobějšímu působení negativních vlivů teplovzdušného systému a to je špatně. Astmatici,alergici a lidé s nemocným srdcem by si teplovzdušný systém neměli pořizovat vůbec.

Pokud přijdete za kamnářem, do krbového studia a podobně, všude by vám výše popsanou informaci (bez ohledu na to, jestli přijdou o zákazníka) měli poskytnout, v opačném případě to svědčí o jejich neznalosti problematiky nebo neserióznosti.

Nemusíte zoufat, že si teď nepostavíte krb. Kromě teplovzdušných systémů máme ještě systémy  sálavé, akumulační, teplovodní.

Těm, které jsem nepřesvědčil, bych doporučoval, aby od svých dodavatelů vyžadovali alespoň prachové filtry a zvlhčovače vzduchu, které se dnes dají do teplovzdušných systémů zakombinovat.

Staví se hodně, staví se všelijak. Levný nebo drahý krb?

Já zastávám názor, že krb, který postavím, mě musí přežít.

Podívejte se do starých chalup. Jsou tam kachlová kamna, třeba i s ležením, sporáky. Mnohdy mají skoro sto let a jsou funkční dodnes. To byly mistři a stavěli jen z hlíny, ostře pálených cihel, kachlů, nářadí se jim vešlo do brašny a šlo to. Co teprve dnes, když máme materiály, z kterých se dá postavit ledacos.

Zákazníci jsou různí. Mnozí se snaží ušetřit nákupem levné vložky. Je ale otázkou, zda se kvalita dá pořídit za pár korun. Co nám hrozí? S nekvalitní vložkou uteče spousta energie komínem. Spálíme x krát víc dřeva než v kvalitní vložce. Vložka nemusí mít potřebný výkon, pak ji přetěžujeme nebo naopak dusíme, v obou případech jí škodíme a snižujeme její životnost i životnost komína. Může se nám stát, že po několika letech krb zbouráme a pokud budeme ještě někdy stavět nový, pak již z kvalitních materiálů.

Je třeba si uvědomit k jakému účelu topidlo budeme používat. Pokud nám krb slouží jako dekorace, zatopíme v něm několikrát do roka, pak snad může být i levnější vložka. Jakmile s ním chci v topném období topit denně, není na místě na topidle šetřit.

Co bych měl vědět před koupí krbové, kamnové vložky? Jaký má výkon, % účinnosti, vytápěcí schopnost, spalování, komínový tah, spotřebu dřeva, z jakého materiálu je vyrobena, má – li šamotové topeniště, centrální přívod vzduchu.

Proč centrální přívod vzduchu z exteriéru (sklepu či jiné dobře větratelné místnosti)? V dnešní době, kdy používáme dokonale utěsněná okna a dveře, nedochází k přirozené obměně vzduchu v místnosti. To způsobuje, že topidlu se nedostává patřičného množství vzduchu pro hoření a topidlo špatně hoří. Navíc i my se ve vydýchané místnosti necítíme dobře. Na spálení kg dřeva je potřeba zhruba  8 m³ vzduchu. Problémy způsobují i odsávače, což je v dnešních domech, kde jsou spojené kuchyně s místnostmi s krbem,  běžné.  

CPV nám navíc umožní použití automatické regulace. Znám spoustu příkladů, kdy po výměně oken lidem přestal fungovat dosud bez problémů fungující  krb. Bez ohledu na to, že i z bezpečnostního hlediska je CPV nutností.

Proč šamotové topeniště? Pro dokonalé spalování potřebujeme mít v topeništi určitou teplotu a co nejmenší výkyvy teplot, a to nám šamotové topeniště zajišťuje. Litinové topeniště se rychleji nahřeje, ale taky rychle  zchladne a tyto výkyvy teplot mezi přikládáním škodí jak vložce samotné, tak spalinovým cestám.

Spotřeba dřeva nám říká, kolik budeme potřebovat dřeva na topnou sezónu, ale především poukazuje na kvalitu spalování. Je rozdíl, když na dosažení určitých kW spotřebujeme 3 nebo 6 kg dřeva.

Komín je kapitola sama pro sebe a jeho fungování závisí na mnoha vedlejších vlivech. Ideální by bylo, když stavíme dům a uvažujeme o krbu, naplánovat nejdřív topidlo a jemu pak přizpůsobit komín. Vyhneme se pak různým kompromisům při stavbě topidla. Zásadní a důležitou věcí je, aby komín byl schválen pro daný typ topidla kominíkem. Dále snad jen pár postřehů. Minimální účinná výška komínu, to znamená výška komínu od zaústění topidla do komínu (sopouchu), by měla být zhruba 5 metrů. Výška sopouchu by měla být maximálně 50 cm pod stropem. Bezpečnost odtahu spalin se zvyšuje centrálním přívodem vzduchu. Při ukončení topení se ochlazují spalinové cesty a ztrácí se tah komínu. Oxid uhelnatý, který vzniká spalováním dřeva a který se nestačil odvětrat, klesá dolů. Máme -li topidlo připojeno na CPV, nehrozí nám, že se oxid uhelnatý dostane přes topidlo do vytápěné místnosti a v lepším případě nás nepřiotráví.

Na konstrukci ohniště závisí dokonalé spalování. Čím dokonalejší spalování, tím větší užitek z topidla a menší znečišťování ovzduší. Takže ne jenom primární, ale i sekundární vzduch.

Je třeba si uvědomit, že parametry uváděné výrobci byly dosaženy v laboratorních podmínkách za dodržování správných zásad provozu topidla. Tím se výkon, účinnost a vytápěcí schopnost mohou lišit od výsledků dosažených provozovatelem topidla.

Automatická regulace ano či ne. Zase si musíme uvědomit, jak chceme topidlo využívat. Budeme – li topit často, pak určitě ano. Naložíme dávku paliva, zatopíme a o víc se nemusíme starat. Regulace si nastaví ideální proces hoření, o vše se postará a navíc nás upozorní, kdy máme přiložit. Není to o pohodlnosti. Regulace pohlídá, abychom topidlo nepřetopili nebo naopak nedusili a tím ho nepoškodili. Šetří nám dřevo. Dokáže ušetřit až 30 % paliva. Naložíme dávku paliva a o víc se nemusíme starat, pokud automatickou regulaci nemáme, musíme regulovat sami. Když regulujeme špatně, vyhoří nám palivo dřív než je nutné, přikládáme dřív než je nutné a nedocílíme předepsaného výkonu pro dané topidlo a o riziku poškození jsem se již zmínil. Krbu se člověk musí věnovat a regulovat ho v různých fázích hoření.

Takže víme, co od topidla požadujeme, co vše jím chceme vytápět. Seriózní kamnář nám udělal kamnářský výpočet, který nám určí velikost teplosměnné plochy a výkon topidla.

Podle výpočtu jsme vybrali patřičnou vložku, máme ideální komín, CPV, tak co je ještě zásadní pro stavbu topidla? Pevný základ, to znamená, že v půdorysu stavby topidla není v podlaze žádná tepelná izolace, popř. tudy nevede podlahové topení anebo, jak se stává v patrech, není dřevěný strop. Je třeba si uvědomit, že topidlo může vážit i několik stovek kilogramů.

Tak to by pro zamyšlení, než se pustíte do stavby krbu, mohlo stačit. Když budete mít zájem a budete se na nějakou problematiku ohledně stavby topidel chtít zeptat, můžete.

Ať táhnou!

 

 

 

 

Comments are closed.